AG (ALÇAK GERİLİM) KABLOLARI

Alçak
Gerilim ( AG ) : 1000 Volta kadar gerilim verilen iletim hatlarıdır.Alçak Gerilim Kablosu ise bu hatlarda kullanılan Bakır veya alüminyum iletken üzerine PVC veya XLPE hammadde kullanılarak yalıtkan kısmı tamamlanan kablolardır. Bu aşamadan sonra talebe göre PVC veya H.FREE dolgu ve kılıf malzemeleri kullanılarak çelik zırhlı, bakır ekranlı, yangına dayanıklı veya standart olarak üretilmektedir. 1000 voltu aşmayan yerlerde genel olarak 3 tip kablo kullanılır. Bunlar metalden başka maddelerle kaplı kablolar, metal kaplı kablolar ve mineralle yalıtılmış, metalik muhafazalı kablolardır. Metalden başka maddeyle kaplı kablo her biri lastikle yalıtılmış iletkenlerden meydana gelir.

OG (ORTA GERİLİM) KABLOLARI

Orta gerilim ( OG ) : 1000-15.000 Volt arası gerilim verilen iletim hatlarıdır. Gerilim değerine göre temelinde 1kV-35kV arasındaki değerlere uygun olan kablolara Orta Gerilim kablosu denir. 

Söz konusu kablolar tek damar, üç damar, zırhlı, PVC gibi farklı tiplerde üretilebilmektedir. En çok tercih edilen kablo türü ise XLPE türüdür. XLPE kablo (orta gerilim kablosu), çapraz bağlı polietilen özelliği ile neme karşı dirençli, klorür içermediği için çevre dostu ve yüksek yalıtım niteliğiyle de düşük ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. XLPE kabloların en çok kullanılan çeşidi 36 kV, tek damarlı ve bakır iletkenli olanıdır. XLPE kablolar ağır işletme şartlarında, ani değişimlerin olduğu ve kısa devre akımının yüksek olduğu şebekelerde kullanılır. Dağıtım şebekesinde trafo merkezleri arası ring hatlarda ve trafonun enerji girişinde kullanılır.

*Şirketimiz AG ve OG kablo çözümlerinde HES KABLO Ana Bayisidir.